OMA+ -tjänsten har öppnats

För YTK-Föreningens medlemmar har en egen elektronisk kommunikationstjänst OMA+ blivit öppnad.

I tjänsten Oma+ kan du uppdatera dina kontaktuppgifter och granska uppgifterna om medlemsavgiften. Dessutom hittar du där alla de medlemsförmåner som föreningen erbjuder samt anvisningar för att utnyttja dem. Du kan också i tjänsten ladda ner ett  medlemsbevis från YTK-Föreningen.

Alla saker som hör samman med arbetslöshetsdagpenningen finner du alltjämt i tjänsten OmaYTK.

Så här loggar du in i OMA+

När du loggar in i tjänsten för första gången, så registrera dig som användare genom att beställa ett e-postcertifikat till din egen e-post. Beställ certifikatet till den e-postadress, som du har anmält till oss. Ifall din e-postadress inte finns i vårt register, meddela den till oss genom att skicka ett meddelande till adressen [email protected]

När du har registrerat dig som användare, behöver du för registreringen ännu YTK-Föreningens medlemsnummer. Du hittar den t.ex. på din medlemsavgiftsfaktura. Lägg märke till att YTK arbetslöshetskassan och YTK-Föreningen har skilda medlemsnummer.

Linkki kyselyyn